На 17 декември 2020 г. Европейският съд постанови решението си по делото Dermanski c. Bulgarie(Requête no 61322/10), в което за пореден път след многобройните дела от серията Гуцанови установи нарушение на правото на неприкосновеност на личния и семеен живот поради незаконно извършване на претърсване и изземване на вещи без наличието както на предварително разрешение от съд, така и последващо одобрение на тези действия. Продължи към пълния текст »
До този извод достига Европейският съд по правата на човека в своето решение по делото NationalMovementEkoglasnostv. Bulgaria(Application no. 31678/17), постановено на 15 декември 2020 г. Съдът е длъжен да обоснове в мотивите си какви са основанията за присъждане на определения размер, а не просто да се позове общо на фактическа и правна сложност на казуса. В случая проблемът не е в законодателството, а в прилогането му от страна на националните съдилища. Продължи към пълния текст »
На 13 октомври Европейският съд постанови пет осъдителни решения срещу България –Koychevc. Bulgarie(Requête no 32495/15, квалифицирано във второ ниво по важност), MarinYosifovc. Bulgarie(Requête no 5113/11), MaksimSavovc. Bulgarie(Requête no 28143/10, квалифицирано във второ ниво по важност) PetrovandOthersv. Bulgaria(Applications nos. 49817/14 and 2 others, постановено от Комитет), Rashevav. Bulgaria(Application no. 66993/13, постановено от Комитет) Продължи към пълния текст »
Това е крайният извод от решението на Европейския съд по правата на човека, постановено на 6 октомври 2020 г. по делото StoyanKrastevv. Bulgaria. То е свързано с оплакване по чл. 5§5 от Конвенцията, съгласно който „всяко лице, арестувано или лишено от свобода в нарушение на изискванията на този член,има право на обезщетение.“Продължи към пълния текст »
На 11 юни 2020 г. комитет от трима съдии постанови решение по делото UgrinovaandSakazovav. Bulgaria(Application no. 50626/11), в което установи нарушение на чл. 1 от Протокол 1. Дотук се стигна поради нежеланието на държавен съдебен изпълнител да предприеме необходимите действия, които са му вменени от закона и в продължение на цели седемнадесет години жалбоподателките не могат да влязат във владение на своя имот. Продължи към пълния текст »
На 28 май 2020 г. Европейският съд постанови решението си по делото Antonovv. Bulgaria, в което установи, че правото на собственост на жалбоподателя е било нарушено в резултат на отказа на данъчната администрация в Силистра и Варна да възстанови неправомерно начислената и събрана чрез принудително изпълнение сума в размер на 42 386 лв за уж дължими данъци. Продължи към пълния текст »
На 4 юни 2010 г. Европейският съд постанови решение по делото Avendi OOD v. Bulgaria , в което установи, че правото на собственост на дружеството е било нарушено, тъй като е било задържано голямо количество алкохол, принадлежащ на жалбоподателя, без да е налице законово основание за това и въпреки окончателно разпореждане на национален съд стоката да бъде върната, данъчните власти във Варна и Добрич отказват да изпълнят решението на съда. В резултат на това голямо количество алкохол става негодно за консумация поради изтекъл срок на годност. Продължи към пълния текст »
До този извод достига Европейският съд в своето решение по делото G.S. v. Bulgaria(Applicationno. 36538/17) от 4 април 2019 г., в което той постанови, че Бъ лгария би нарушила чл. 3 от Европейската конвенция, ако допусне екстрадирането на жалбоподателя в Иран поради опасността да бъде подложен на бой с пръчки. Продължи към пълния текст »
На 2 април 2020 г. Европейският съд постанови решението ChorbadzhiyskiandKrastevav. Bulgaria (Application no. 54991/10), в което установи нарушение на правото на достъп до съд на жалбоподателите поради осъждането им да заплатят държавна такса, надхвърляща присъдения им размер обезщетение за неимуществени вреди. Европейският съд констатира за пореден път, че националните съдилища, макар и да познават неговата практика и да са наясно с установените проблеми, прилагат стриктно националното законодателство и се съобразяват с неговите разпоредби без оглед на това – доколко те съответстват или не на Европейската конвенция. Очевидно се налагат законодателни промени относно размера на държавните такси за исковите производства. Продължи към пълния текст »
Това е един от основните изводи в постановеното на 26 март 2020 г. решение на Европейския съд по правата на човека по делото Pendovv. Bulgaria((Application no. 44229/11) Продължи към пълния текст »